Jdi na obsah Jdi na menu
 


Johnny Cash

Jeden z nejvýznamnějších představitelů americké country & western, vl. jm. John R. Cash, nar. v roce 1932 ve st. Arkansas. Vychází z kořenů blues, folku i rockabilly. První countryovou skupinu sestavuje v roce 1950 za své vojenské služby v tehdejší NSR. Z té doby pochází i jeho první zveřejněná skladba - Hey Porter (1953). O rok později, už v Memphisu, začíná spolupracovat se skupinou The Tennessee Three (Marshall Grant - g, Luther Perkins - g, Red Kernodle - steel g). Od r. 1955 nahrávají pro firmu Sun.Obrazek

Po odchodu Kernodlea se název skupiny mění na přechodnou dobu na Tennessee Two a k předchozímu jménu se vracejí pro příchodu bubeníka Billa Hollanda. Prvním hitem u firmy Sun byla písnička Cry Cry Cry a skupina v té době spoluúčinkuje i s Elvisem Presleym a Carlem Perkinsem. V roce 1956 se Johnny Cash rozhoduje stát se profesionálem a v témže roce sklízí úspěch s písničkou I Walk The Line. V roce 1958 přecházejí ke společnosti CBS a krátce na to následuje úspěšné album (3).

Počátkem 60. let se v Cashově životě objevují rostoucí problémy s drogami a alkoholem. V r. 1963 začíná zpívat v duu s June Carter (od roku 1968 manželé), ale velký comeback se mu podaří až na konci 60. let, kdy natáčí řadu úspěšných alb (33), (36) a (42), z nichž to první bylo nahráno při koncertě ve věznici.

Na počátku 70. let se Cash objevuje v několika filmových rolích, ale celkově bylo toto desetiletí relativně méně úspěšné. V letech osmdesátých natáčí několik zajímavých a komerčně úspěšných alb se svými muzikantskými vrstevníky a stejně jako Cash, uznávanými hvězdami americké pop music - (84), (90) a (91). S řadou dalších natočil dueta. Postavení žijící legendy C&W a pop music obecně si držuje i později.Obrazek

Cash pracuje též jako hud. a film. producent a hrál v několika filmech a TV seriálech (Five Minutes To Live - 1958, Murder In Coweta County - 1982, atd). V r. 1999 dostal Grammy za celoživotní dílo.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář