Freddie Mercury
Freddie Mercury (5. září 1946 – 24. listopadu 1991) byl zpěvák rockové skupiny Queen.
Narodil se jako Farrokh Bulsara ve Stone Town na východoafrickém ostrově Zanzibar. Jeho rodiče Bomi a Jer byli Pársové z indického státu Gudžarát; otec Bomi působil na Zanzibaru v britské koloniální správě jako soudní úředník. V pěti letech začal navštěvovat zanzibarskou misijní školu. Roku 1955 byl poslán do Bombaje, kde žil v internátní škole St. Peter's v Panchgani. Opustil tak svého otce, mladší sestru Kashmiru a hlavně svou matku, se kterou měl velmi silný vztah. V St Peter's se mu dostává klasické anglické výchovy. Začíná chodit na hodiny klavíru, které pozitivně ovlivní jeho budoucí kariéru. Dokonce se svými kamarády zakládá svoji první hudební skupinu - The Hectics, kde hraje na klavír. A právě zde získává
přezdívku pod kterou ho bude znát celý svět - Freddie. Jelikož se líbila jemu i rodičům, jeho skutečné jméno upadá v zapomnění. Roku 1963 Freddie školu z neznámých důvodů opouští, vrací se domů a dokončuje vzdělání v klášterní škole St Joseph's. Po revoluci na Zanzibaru se rodina v r. 1964 přestěhovala do Británie.
Velká Británie na začátku šedesátých let musela na Freddiho působit jako zcela jiný svět. Ani ve škole se mu nevedlo - zhoršil se ve všech předmětech, kromě jednoho: umění. To nejspíš napomáhá rozhodnutí přihlásit se na uměleckou školu. Stala se jí londýnská Ealling College of Art. Zde se Freddie, tehdy devatenáctiletý, seznamuje s mnoha pozdějšími osobnostmi uměleckého světa jako třeba Pete Townshend z The Who.
V roce 1969 se Mercury seznámil s kytaristou Brianem Mayem a s adeptem zubního lékařství, bubeníkem Rogerem Taylorem. Tihle dva, ještě s Timem Staffelem, založili v roce 1970 kapelu Smile. Freddie jim navrhnul, jestli by u nich v kapele nemohl zpívat a oni souhlasili. Jedinému Timu Staffelovi se to nelíbilo a z kapely odešel. Roger a Brian navrhovali jako název kapely Grand Dance, ale Freddie řekl, že se kapela bude jmenovat Queen. I přes malé protesty nakonec souhlasili. Potřebovali ještě jednoho člena, kterým se stal baskytarista John Deacon. Jejich první album [[Queen (album)|Queen]] nemělo zdaleka úspěch.
Až druhé LP, které vyšlo v březnu 1974, bylo úspěšné - se stalo 5. nejprodávanějším albem v Británii a další album (Sheer Heart Attack - listopad 1974) bylo dokonce druhé. 21. listopadu 1975 vyšlo LP A Night at The Opera se skladbou Bohemian Rhapsody, ve které sbory byly nahrány postupným navršením 180 hlasů, použitá kytara potom působila dojmem orchestrálního doprovodu. O 10 dnů později se singl Bohemian Rhapsody dostal na 1. místo britské hitparády, kterou vedl celých 9 týdnů. (Podruhé po Mercuryho smrti v r. 1991, výtěžek z prodeje byl věnován na výzkum léčení nemoci AIDS).
Na počátku 80. let si extravagantní Freddie přestal lakovat nehty na černo, oblékat se do saténu, a nechal si narůst knírek, ale extravagantní oblečení střídal dál. 30. června 1980 vyšlo LP The Game, které se stalo nejprodávanějším albem v USA. 13. července 1985 se konalo dvacetiminutové vystoupení Queen na londýnském koncertě Live Aid, který přenášelo 12 satelitů pro 1,6 miliard TV diváků na celém světě. Na koncertu vystoupili i Paul McCartney, Eric Clapton, David Bowie, Madonna, U2, The Who, Sting a další hvězdy tehdejšího hudebního nebe.
Kolem roku 1989 se začalo veřejně spekulovat o Mercuryho špatném zdravotním stavu. Fyzicky i psychicky unavený Freddie ještě natočil se skupinou album Innuendo (únor 1991) - 1. v Británii a 30. v USA.
23. listopadu 1991 Freddie oznamuje světu, že trpí AIDS a 24. listopadu 1991 kolem 19.00 umírá na zápal plic. Znovu vychází singl Bohemian Rhapsody, jako hold zemřelému příteli, a vzlétá na první příčku britské hitparády. 27. listopadu 1991 - pohřeb jen pro nejbližší přátele v krematoriu West London. 20. dubna 1992 - stadion ve Wembley - ceremoniál pro uctění památky FM pro více než miliardu TV diváků. 1995 - poslední studiové LP čtveřice Made In Heaven s několika vokálními záznamy, natočenými před Freddieho nečekanou smrtí.
V nepůvodní sestavě pak Queen vyrazili na turné v roce 2005, ovšem už bez Freddieho a bez Johna Deacona.
Náhledy fotografií ze složky král fredie